rekuperacja

Systemy rekuperacji

Rekuperacja to przede wszystkim wymiana energii. Najpopularniejszym jej rodzajem jest wentylacja rekuperacyjna, która stanowi alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej. Jest to wentylacja, która wymienia brudne, zużyte powietrze na czyste i świeże.

Istnieje również rekuperacja ciepła, czyli odzyskiwanie energii termicznej, która znajduje się w gazach wylotowych, a następnie dalej ją wykorzystuje. Można też wyróżnić rekuperację energii elektrycznej, czyli odzyskiwanie energii w pojazdach elektrycznych poprzez wykorzystanie silnika elektrycznego. 

Zasady działania wentylacji rekuperacyjnej 

W tego typu systemie nieświeże powietrze usuwane jest z takich pomieszczeń jak łazienka, kuchnia czy garderoba, ponieważ są to pomieszczenia uważane za najbardziej podatne na brudne powietrze. W ten sposób powietrze trafia do tzw. ,,czystych” pokoi, czyli do sypialni czy salonu. Co ważne, przepływ odbywa się w naturalny sposób, nie odczuwa się przy tym żadnego dyskomfortu, nie słyszy się dźwięków bądź nie odczuwa przykrych zapachów. Centralą systemu rekuperacji jest rekuperator oraz centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Za pomocą kanałów wentylacyjnych rekuperator ,,wyciąga” z pokoi zużyte powietrze, a następnie nawiewa świeże, które czerpie z zewnątrz. Dzięki wymianie energii zimą dostarczane jest ciepłe powietrze, a latem chłodne, co zapewnia niesamowicie wysoki komfort w domu.

Korzyści rekuperacji

W związku z tym, że system rekuperacji umieszcza się w domu zamiast wentylacji grawitacyjnej, istnieje wiele benefitów płynących z tego typu rozwiązania. Przede wszystkim lepszej jakości sen. Dzięki temu, że rekuperacja stale wymienia powietrze na nowe, można cieszyć się lepszym samopoczuciem i głębokim snem, ponieważ powietrze ma ogromny wpływ na jakość snu. Można cieszyć się również zdrowiem z powodu usuwanych wszelkich alergenów i zanieczyszczeń z powietrza. Kolejną korzyścią jest również oszczędność na ogrzewaniu. Ponadto, wentylacja ta działa prawidłowo przy otwartych oknach, oszczędza na kosztach eksploatacji budynku, działa w automatycznym trybie pracy, co nie wymaga częstej ingerencji domowników oraz bez problemu można regulować jej intensywność. Jeśli jesteś z województwa warmińsko-mazurskiego, sprawdź ofertę montowania rekuperacji Olsztyn. 

Czego nie można zastąpić systemem rekuperacji?

Ten system nie może jednak zastąpić systemu grzewczego, ponieważ rekuperacja ogranicza jego działanie i moc. Nie zamieni on również klimatyzacji. Rekuperacja poprawia komfort w domu podczas upałów, a przy ograniczonym dopływie światła słonecznego do domu doskonale spełni swoją rolę chłodzenia. Jednak należy pamiętać, że nie jest to bezpośrednia alternatywa klimatyzacji. 

Koszty

Dzięki wspomnianemu systemowi można naprawdę sporo zaoszczędzić, ponieważ wentylacja rekuperacyjna zastępuje wentylację grawitacyjną. W ten sposób nie stawia się kominów do wentylacji grawitacyjnej, nie robi się też do niej szachtów. W zależności od instalacji systemu rekuperacyjnego trzeba liczyć się z tym, że pełny koszt montażu, razem z rekuperatorem i całą usługą wynosi około 35 tys. zł. Na tą cenę składa się oczywiście konsultacja inżynierska, sterownik, uruchomienie systemu, projekt, instalacja i dodatkowo jeszcze parę innych kroków. Trzeba również dodać do tego koszty przeglądów technicznych, które powinny odbywać się raz w roku filtry do rekuperatora, które powinny być wymieniane około co trzy miesiące oraz koszty zużycia energii elektrycznej.